A héten végigsöpört a sajtón a Le Pen-ítélet. A legtöbb kezdeti cím azzal foglalkozott, hogy Marine Le Pen nem indulhat a 2027-es választáson. Ez a jelenlegi helyzet szerint természetesen igaz, ugyanakkor a bíróság 2026 nyarára ígéri a másodfokú ítéletet, úgyhogy még minden változhat.
Hol tartunk most?
Mutatom, hogy röviden hol tartunk most:
- Megállapíthatjuk, hogy a Macron-Ferrand-Le Pen kiegyezésre vonatkozó pletykák egyelőre túlzónak tűnnek. Sem a linkelt cikkben említett alkotmánybírósági döntés, sem pedig az eheti bírósági döntés nem erősíti az erre vonatkozó feltételezéseket.
- Marine Le Pen egyelőre képviselő marad, és a politikából sem távozik. A kérdés, hogy milyen minőségben politizál tovább – a jelenlegi nyilatkozatok alapján megtartja a pártja a tervezett elnökjelöltségét, azaz egyelőre Le Pen nem fog helyet cserélni Jordan Bardellával sem, aki az RN B-terve lehet. Az ezzel kapcsolatos végső döntést eltolták 2026-ig. A bíróság ugyanis azt mondja, hogy a másodfokú eljárást megpróbálja lezárni jövő nyárig.
- Ha a másodfok lehetővé teszi az indulást, akkor Le Pen mobilizálhat az ítéletre építve. Ha viszont új jelöltet kell állítani, akkor az ezer okból nagy kihívás lesz a Nemzeti Tömörülésnek: Bardella nagyon fiatal ember, és eddig azért (is) erősödött a párt, mert tandemben mentek Marine Le Pennel (külpolitikában és gazdaságpolitikában azt is demonstrálva, hogy kicsit más gondolnak a világról). Egy új jelöléssel ezt a rendszert kellene teljesen újragondolniuk, nem véletlen, hogy nem akarnak sietni a döntéssel.
- Marine Le Pen ideális “mumus” a centrumpártoknak (magyarul mobilizáló erő). De nemcsak Macronék, hanem a radikális baloldali Jean-Luc Mélenchon is évek óta azt szeretné elérni, hogy a második fordulóban Marine Le Pennel meccselhessen. Ugyanis mindenki azt reméli, hogy az ún. köztársasági összefogás kezdeményezettje lesz, és begyűjti a Marine Le Pen-ellenes szavazatokat is. Ha Le Pen kiesik ebből a rendszerből, akkor ezt is mindenkinek újra kell terveznie – ezért mondom azt, hogy mindenhol, mindenkinél stratégiai újragondolás következik. És úgy tűnik, hogy most mindenki nyert egy kis időt a 2026-os tárgyalás bejelentése miatt, és mindenki elkezdheti gyártani a forgatókönyveit…
Sajtómegjelenések a Le Pen-ügyről
Fekete Rita hétfőn, nem sokkal az események után kérdezett a Youtube-csatornáján:
A Pátria Rádión ezután viszonylag hosszan tárgyaltuk az új helyzetet. Ez is egy viszonylag korai, kedd reggeli reakció, de volt már közvélemény-kutatás is kéznél:
Szerda reggel a Klubrádió faggatott (58:10-től):
Közben a hang.hu-n röviden nyilatkoztam, aztán a hirado.hu-n is alaposan végigbeszéltük a helyzetet, olvasni itt lehet. Kicsoda Jordan Bardella, Marine Le Pen lehetséges örököse, a Nemzeti Tömörülés B-terve? Erről is született egy cikk – itt.
(Kiemelt kép: LCP – Assemblée national, Ingérences étrangères : audition de Marine Le Pen, présidente du groupe Rassemblement national.)